Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smyslná francouzská decoupage

 

Co potřebujeme:

Hliněný květináč, ubrousky se vzorem, světlá malířská barva, bezbarvé lepidlo (stačí Herkules), lak ve spreji

Jak na to:

Začneme nabarvením květináče ze všech stran – vnitřek stačí nabarvit jen do části, kde nebude hlína.  Nejlepší je bílá nebo žlutá barva, případně kombinace těch dvou, protože dekorativní vzory by na tmavém podkladu příliš nevynikly…Na druhou stranu fantazii by se meze klást v žádném případě neměly, tak proč nezkusit třeba azurově modrou nebo smyslně červenou? Barvu necháme pořádně zaschnout a můžeme se konečně vrhnout na naše pestrobarevné a pečlivě vybrané ubrousky.

 

decoupage_3836.jpg

 

decoupage_3842.jpg

 

I když to vypadá skoro neuvěřitelně, každý ubrousek se skládá ze tří vrstev a my budeme potřebovat pouze tu nejvrchnější. Abychom ji oddělili od zbývajících, budeme se muset obrnit trpělivostí. Doporučuji sklenku něčeho povzbuzujícího anebo spořádat celou čokoládu a tím si obalit si nervy. To se nám bude hodit i při vystřihování vzorů. Přestože vystřihujeme z ubrousku, který má stále ještě tři vrstvy, pokud nemáte hodně ostré nůžky, půjde to jen stěží. Já jsem si vybrala jen vzory jednoduché na vystřihování (doporučuji), kdežto můj přítel šel do neskutečně složitého vzoru. Ze čtyř obrázků pak musel po několika peprných slovech tři vyhodit, protože skončily buď rozstříhané, nebo roztrhané po neúspěšném lepení. Pokud se ovšem nejvíce bojíte toho, abyste svůj květináč neměli příliš přeplácaný, klidně jděte do složitých vzorů, přeplácaný rozhodně nebude! Když zvládneme vystřihnout vybraný vzor bez přestřihnutí, oddělit svrchní vrstvu od dvou zbývajících bez roztržení, ta nejtěžší mravenčí práce nás teprve čeká. Musíme položit vystřihnutý vzor na květináč a pak opatrně nanášet štětečkem lepidlo v tenkých vrstvách tak, aby vzor přilnul k povrchu, aniž by se roztrhnul. Pokud se přece jen roztrhne, vystřihneme nový a s nově nabytou zkušeností už se to musí povést. Moje rada: raději kupte stejný vzor nejméně třikrát, pokud se vám opravdu líbí, ať se nemusíte spokojit s něčím náhradním. Jakmile jsou květináče dekorovány, necháme lepidlo pořádně zaschnout.

decoupage_3838-----kopie.jpg

 

decoupage_3840-----kopie.jpg

 

Teď už zbývá jen důkladně postříkat květináč bezbarvým lakem a opět nechat zaschnout. Nejlépe venku, protože většinou příliš nevoní. A pak už jen zbývá naplnit ho hlínou a nějakou hezkou rostlinkou. Pokud si ovšem chcete být jistí, že se vzor ani zaléváním neporuší, raději svůj výrobek místo květináče použijte jako obal na květináč. Můžete vzít nějakou krásnou květinku, která je v naprosto šeredném květináči a vložit ji i s květináčem do vámi dekorovaného uměleckého díla, a bude to vypadat, že je v naprosto nádherném a originálním květináči. Tak hodně štěstí!

 

  

 

decoupage_3843.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář