Jdi na obsah Jdi na menu
 


Originální velikonoce – skládací a pergamenové přání

Co potřebujeme: tvrdý papír, lepidlo, barevné papíry, nůžky, pravítko, pauzovací papír, šablona pro pergamenový ornament (vše lze sehnat v papírnictví), vypichovák, popř. špendlík či jehla, podložka pod myš

Jak na to:

Z tvrdého papíru jakékoliv barvy, nejlépe veselé jako jaro, vystřihneme přání. Vrchní stranu ozdobíme buď koláží vajíčka z barevných papírů, nebo ti odvážní (jako já) mohou vyzkoušet vytvořit pergamenové vajíčko. Na šablonu s ornamenty položíme pauzovací papír a raději ho k šabloně a podložce přilepíme izolepou, aby se papír neposouval. Kdyby se totiž posunul, jen stěží bychom ho dali na to stejné místo a celý vzor by se rozjel. Bylo by to sice více abstraktní, ale k velikonocům možná ne úplně vhodné. A teď nás čeká ta nejkritičtější část. Pro trpělivé a klidné osoby to jistě bude hračka, pro mě a další exempláře choleričtější povahy to bylo spíše peklo. Vypichovat tečku po tečce, čárku po čárce…Jelikož jsme nesehnali vhodný vypichovák, použila jsem k vypichování jehlu, ze které mě po chvíli začala nesnesitelně bolet ruka. A k tomu ta monotónní a zdlouhavá práce, které jakoby vůbec neubývalo. Ze začátku jsem si plánovala, že udělám obrovské vajíčko, no a nakonec jsem skončila u o polovinu menšího, které jsem dodělala jen s obrovským sebezapřením. Jak jsem záviděla své drahé polovičce, že pergamen odmítl dělat a pustil se do koláže…Jedinou útěchou mi bylo, že to vypadalo docela dobře. A ještě líp, když jsem oddělala papír od šablony a vajíčko vystřihla.

Pak už jen stačilo vybrat barvu papíru, na který ho přilepit. Tady jednoduše platí čím tmavší vzor, tím více vynikne. Já použila tmavě červenou, protože jsem nechtěla mít černé pohřební vajíčko. Pak už stačí jen odekorovat barevnými papíry a třeba přidat nějaký nápis, jako mé nepříliš originální „Veselé velikonoce“. A svrchní strana přání je hotová.

 

img_0157.jpg

img_0159.jpg

 

img_0158.jpg

 

img_0181.jpg

 

 

img_0179.jpg¨

Dovnitř přání můžeme vložit skládací obrázek. Nejjednodušší je vystřihnout z barevného papíru třeba nějaké to velikonoční zvířátko, udělat z něj harmoniku a vlepit dovnitř přání (např. čumák na první stranu, ocas na druhou). Nebo je možné zkusit udělat vajíčko s kuřátkem, housátkem, kachňátkem anebo jakýmkoliv jiným mládětem, které se rodí ze skořápky. Pejsek ve skořápce by působil asi divně. Vezmeme kolečko bílého papíru, přehneme ho napůl, otočíme, přehneme zase napůl, ať máme čtvrtiny. Otočíme kolečko, abychom měli čáry ve tvaru písmene X a znovu horizontálně přehneme napůl. Tak nám vyjdou čtyři menší a dva větší dílky. Pro matematiky: dva protilehlé úhly 90 ° a čtyři úhly 45°. Po okrajích kolečka můžeme udělat zuby, které připomínají skořápku. Tělo kuřátka vytvoříme ze žlutého skoro-půlkruhu, který ale nemá 180°, ale trochu více, aby se z něj dala udělat harmonika, a přesto měl tvar půlkruhu. Pak přiděláme hlavičku (rovněž harmonika) a domalujeme dle fantazie. Nejdřív vlepíme do přání skořápku – jeden větší díl napravo, jeden nalevo. Dva menší dílky nahoře a dole se skládají při zavření a rozkládají při otevření. Doprostřed vajíčka vlepíme harmoniku z kuřátka, tak aby se rozevřela při otevírání spolu se skořápkou. Pokud jste z tohoto popisu úplně mimo, a zdá se vám naprosto nepochopitelný, nezoufejte a podívejte se na obrázky. Ty řeknou tisíckrát víc než nějaký kostrbatý popis.

img_0163.jpg

img_0164.jpg

Tak s chutí do toho, a jestli vás nezaujal ani pergamen, ani skládačka, běžte do obchodu a kupte tištěné přání, nebo si ho stáhněte z internetu a pošlete přes email. A i když se snížíte k té nejhorší možnosti – poslat hloupou veršovanou esemesku opsanou z internetu, vaši blízcí budou aspoň rádi, že jste si na ně vzpomněli. Takže veselé a kreativní velikonoce!

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Costly blood pressure symptoms

(ABaBarvetitjag, 11. 10. 2018 12:38)

Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-efficace/

Arrive at Your Blood Stress Checked

(ABaBarvetitjag, 27. 9. 2018 3:43)

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang par de vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-10-mg/